Wojskowe Stowarzyszenie
Kulturalno-Edukacyjne
"RAWELIN"

ul. 6-go Marca 1
86-300 Grudziądz

Tel.: 504 991 262

rawelin.gdz@wp.pl
Odwiedziny na stronie:

000085075

Aktualności

3 maja Dzień Otwarty Cytadeli

2017-04-21

3maja od godziny 11.00 do godziny 15.00 w imieniu Komendanta 13 WOG zapraszamy wszystkich bez wyjątku do Cytadeli na festyn z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Jak zawsze będzie można pooglądać sprzęt wojskowy i współczesne i zabytkowe uzbrojenie ,wysłuchać koncertu Grudziądzkiej Orkiestry Dętej , poćwiczyć z ratownikami akcję udzielania pierwszej pomocy , postrzelać z replik broni , dla dzieci będzie 8 metrowa ścianka wspinaczkowa , i katapulta - bungee , .....ZAPRASZAMY do zabawy .

08.04,2017

2017-04-07

Rozpoczynamy sezon! Jutro gościmy pierwszą w tym roku wycieczkę dla miłośników historii z jednej z okolicznych szkół....... ( i to od razu na długiej trasie , aż do Bramy Dolnej i rawelinu IV m.in. z dziełem szturmowym pionierów ). O tym jak można zwiedzić Cytadelę przeczytaj na tej stronie w zakładce " zwiedzanie " !
W pierwszym tygodniu po otwarciu sezonu (jak co roku następuje to 15 marca ) przyjęliśmy 10 rezerwacji . Grupy są rożne od kilkuosobowej rodzinnej wycieczki do ponad 100 osobowej .Odbieramy telefony i maile z całej Polski ,ale też i ze świata. Z pytaniami o możliwości i zasady zwiedzania w roku 2017 ( dla przypomnienia : www.rawelin-grudziadz.pl w zakładce zwiedzanie ) . Interesują się szkoły , rozmaite instytucje i przedsiębiorstwa , biura podróży. Wszystkich z radością witamy i dołożymy wszelkich starań , aby fajnie spędzili czas w Grudziądzu , wyjechali od nas z niezapomnianymi wrażeniami i wspomnieniami. Na mapie atrakcji turystycznych Twierdzy Grudziądz przybywa od tego roku kolejny znaczący punkt , który każdy "szanujący się" miłośnik historii militarnej naszego miasta , kraju czy Europy , musi zaliczyć : Fort Wielka Księża Góra . Wspaniały obiekt ! Poza tym od 2014 roku , pasjonaci i znawcy przedmiotu z TTPF Koło Grudziądz ,z dr Wł. Grabowskim na czele , opracowali fantastyczny : " Przewodnik Twierdza Grudziądz ".,a w nim : 25 ciekawych tras, 400 opisanych obiektów , 640zdjęć , 30 map i planów , 100 schematów , 200 pozycji GPS. .....Po emocjach eksplorowania bunkrów , chodników , zdobyciu fortów , cytadeli warto wpaść na Stare Miasto , gdzie każdy znajdzie coś dla siebie : do picia i jedzenia, w jednym z prawie 20 lokali oddalonych od siebie o " rzut beretem " ;-) , a każdy z innym klimatem , muzyką ofertą .W sezonie dodatkowo można posiedzieć w kawiarnianych i restauracyjnych gródkach . Na koniec jeszcze tylko spacerkiem po Błoniach Nadwiślańskich wzdłuż brzegu Wisły z przepiękną panoramą Spichlerzy , rzut okiem na miasto z Klimka - odbudowanej wieży zamku krzyżackiego .......NAPRAWDĘ WARTO ODWIEDZIĆ GRUDZIĄDZ!!! ZAPRASZAMY !!! P.S. 3 maja , oczywiście, Dzień Otwarty Cytadeli od 11.00 do 15.00 . A od 6 maja ruszamy z sobotnimi wycieczkami "Zdobywców Cytadeli " Zapraszamy

29.03.2017 Walne Zebranie

2017-03-31

W środę 29 marca spotkaliśmy się na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo Wyborczym.Członkowie Stowarzyszenia zaakceptowali przedstawione sprawozdania , udzieli Zarządowi absolutorium , zatwierdzili Sprawozdanie Finansowe za rok 2016.Poprzez aklamację wybrano nowy Zarząd , w starym składzie ; wybrano nowe osoby do Komisji Rewizyjnej.Skupiliśmy dyskusję na planach i zamierzeniach na kolejne lata .Podjęliśmy decyzję , aby przystąpić ( po Karcie Dużej Rodziny ) do kolejnego programu tj. Grudziądzkiej Karty Seniora.Padło kilka b. ważnych i atrakcyjnych pomysłów odnośnie prowadzenia ruchu turystycznego na Cytadeli .Jak tylko przedstawimy je Komendantowi , poinformujemy co z tego wyszło.Najogólniej myślimy o stworzeniu możliwości zwiedzania , bez wcześniejszego anonsowania się ,również w niedziele - temat wymaga jeszcze dopracowania i uzgodnień z Dowództwem .Powołaliśmy jednoosobowy, na razie , Komitet Redakcyjny Kuriera Fortecznego , publikacji , którą wydajemy cyklicznie , w nakładzie 100szt , dwa razy w roku .Przygotowujemy zeszyt 4 na 3 maja .Oddaliśmy do renowacji makietę , przygotowujemy nowe gadżety , nową mapę 3D.Prawdopodobnie uda nam się przeprowadzić zmianę naszej ekspozycji w Starej Prochowni . Mamy dwie budki wartownicze , planujemy wykorzystać je przy " dioramach" , przy których zwiedzający będą mogli się sfotografować z" ułanem , a może innym żołnierzem września 1939" lub ..."pruskim wartownikiem". Zasady zwiedzania na sezon 2017 można poznać , na naszej stronie , w zakładce " zwiedzanie". Mamy już pierwsze wycieczki zgłoszone , tak , że SEZON 2017 UWAŻAMY ZA OTWARTY ! !ZAPRASZAMY DO GRUDZIĄDZA !( tym bardziej , że od tego roku miasto wzbogaciło się o kolejną ogromną atrakcję czyli Fort Wielka Księża Góra )

Dzień Otwarty Cytadeli 11.11.2016

2016-11-06

Dzień Otwarty Cytadeli - 11.11.2016
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Jak zawsze od godz.11.00 do godz.15.00
Wystawy sprzętu , wyposażenia i uzbrojenia wojskowego ; koncert orkiestry , dwie grupy rekonstrukcji historycznej , zwiedzanie z przewodnikiem i bez : wejście na punkt widokowy na Wielkim Magazynie , majdan , bastion III ; dla dzieci ścianka wspinaczkowa i bungee dla dzieci i dorosłych .strzelnica z pneumatycznych replik broni , praktyczna nauka zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej , modelarze , Cytadela na tą okazję pięknie "wystrzyżona ",stoisko agencji mienia wojskowego z demobilem ,nowe pamiątki i gadżety , pocztówki , mapa ...gęsta grochówka wojskowa z wkładką ,gorąca kawa ogólnowojskowa zbożowa z cukrem ( bez bromu ;-) ) .
Wojsko zaprasza nas do siebie już po raz 25 z okazji Narodowego Święta Niepodległości !!! Od prezydenta Grudziądza dla dzieci biało-czerwone chorągiewki ( prawie 1000szt !!) do rozdania .

15.10.2016 dodatkowy Zdobywca Cytadeli MEGA

2016-09-28

Otrzymaliśmy zgodę Komendanta na sobotnie Zdobywanie z Wami Cytadeli, jeszcze przez cały październik. Pogodę dobrą też załatwiliśmy ! ZAPRASZAMY DO GRUDZIĄDZA 01.10 , 08.10 , 15.10 ,22.10,29.10

MEGA ZDOBYWCA . 15 października zorganizujemy dodatkową 1 grupę Zdobywców chętnych do spędzenia na terenie Cytadeli 5 godzin na tzw. trasie C czyli od Bramy Południowej aż do Bramy Północnej .Niestety liczba miejsc jest ograniczona , dlatego prosimy zgłaszać się na adres : rawelin.gdz@wp.pl decyduje kolejność zgłoszeń .Zdobywca 15.10 na trasie A czyli tej 2,5 godzinnej pozostaje na nie zmienionych zasadach .