Wojskowe Stowarzyszenie
Kulturalno-Edukacyjne
"RAWELIN"

ul. 6-go Marca 1
86-300 Grudziądz

Tel.: 504 991 262

rawelin.gdz@wp.pl
Odwiedziny na stronie:

000134412

Aktualności

11 listopada na Cytadeli

2018-10-04


11 listopada na Cytadeli wspólnie przygotujemy i wyślemy list do... przyszłych pokoleń Polaków!


Zbliża się 11listopada więc jak co roku zaprosimy wszystkich Państwa na Dzień Otwarty Cytadeli Twierdzy Grudziądz. Ale w tym roku okazja będzie szczególna, bo świętować przecież będziemy okrągłą, setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Co prawda Grudziądz na swoją wolność musiał jeszcze troszkę poczekać, ale ustanowienie państwowości polskiej było już faktem. Wspominając odległą przeszłość zachęcamy do pomyślenia o dalekiej przyszłości. Dlatego chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspólnego przedsięwzięcia pod nazwą " Polska 1918-2018-2118-....?wehikuł czasu". Otóż ni mniej ni więcej, chcemy przygotować i wysłać wiadomość do.... przyszłych pokoleń ! Chcemy napisać życzenia dla Polski, w dniu 11 listopada zebrać pod nimi Państwa podpisy. Już teraz przesyłajcie na nasz adres: www.rawelin-grudziadz.pl swoje propozycje życzeń dla Polski i dla przyszłych pokoleń Polaków. Wybierzemy spośród nich najfajniejsze ( autora/kę lub autorów/ki nagrodzimy ). Przygotujemy wielką kartę z życzeniami a każdy chętny będzie mógł się pod nimi podpisać w dniu 11 listopada podczas festynu na Cytadeli. Ale oprócz życzeń dołączymy zdjęcia. Nasze, Państwa, wszystkich , którzy je przyniosą i przekażą nam w tym dniu. Jest jeden warunek – osoby na zdjęciach muszą być opisane: imieniem i nazwiskiem; nazwiskiem rodziny; etc. Jako, ze mamy RODO fakt dobrowolnego przekazania zdjęć będzie traktowany jednocześnie jako zgoda wszystkich uwidocznionych osób na umieszczenie ich wizerunku w kapsule czasu i zgoda na wykorzystanie tych zdjęć przez przyszłe pokolenia! Do życzeń i zdjęć dołączymy również dłuższy list z opisem naszej teraźniejszości.

Dlatego zapraszamy Państwa do :

przesyłania nam od dzisiaj na adres mailowy propozycji życzeń dla Polski i dla przyszłych pokoleń

przygotowania i przyniesienia w dniu 11 listopada na Cytadelę zdjęć swoich, swojej rodziny, bliskich, przyjaciół, znajomych....

zgłaszania propozycji, o czym powinniśmy napisać do przyszłych pokoleń oraz co mogłoby znaleźć się w naszej kapsule czasu.

KAPSUŁA CZASU ZOSTANIE UKRYTA NA TERENIE CYTADELI !!! A o miejscu jej zdeponowania będą wiedzieli tylko Komendant 13 WOG oraz osoby bezpośrednio dokonujące ukrycia. Wszyscy będą honorowo zobowiązani przez Komendanta do dochowania tajemnicy.

Święto Wojska Polskiego

2018-08-06

13Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne RAWELIN 15 sierpnia ( środa) zapraszają na zwiedzanie Cytadeli Twierdzy Grudziądz. Zbiórka chętnych- obowiązkowe posiadanie polskiego dokumentu tożsamości !!! na ul.Czwartaków 6 ( brama główna Cytadeli) przed godziną11.00. Stowarzyszenie pobiera opłatę w wysokości pełnej 12,00 zł lub zniżkowej 8,00 zł od osoby.Od godziny 10.15 będzie można wpisywać się listę ( Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego przy Bramie Gł. ) . Liczba miejsc : 200. Decyduje kolejność na liście. Dla zmotoryzowanych wojsko udostępni miejsca na parkingu wewnętrznym.

CYTADELA NOCĄ 19maja2018

2018-05-09

CYTADELA NOCĄ - po raz pierwszy w swej 242letniej historii Cytadela zaprasza 19 maja 2018 roku na nocne zwiedzanie.

W dniu 19 maja 2018 roku zapraszamy do Cytadeli Twierdzy Grudziądz na Noc muzeów. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na adres : rawelin.gdz@wp.pl -podając imię, nazwisko i PESEL.
Zbiórka zgłoszonych uczestników ( obowiązkowo należy posiadać przy sobie polski dokument tożsamości!!) pod Bramą Główną na ul. Czwartaków od godziny 20.30.
Wejście na teren Cytadeli o godzinie 21.00 - prosimy o punktualność!
W programie zwiedzania ognisko.
Zakończenie zwiedzania przed godziną 23.30.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
ZAPRASZAMY!!!!

Dzień Otwarty Cytadeli

2018-04-19

DZIEŃ OTWARTY CYTADELI TWIERDZY GRUDZIĄDZ 3maja 2018 roku

Z okazji Święta Konstytucji zapraszamy wszystkich na tradycyjny piknik militarny organizowany przez: 13Wojskowy Oddział Gospodarczy, Urząd Miejski i Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne RAWELIN. Bramy Cytadeli będą otwarte, dla wszystkich chętnych bez wyjątku, w godzinach od 11.00 do 15.00. Tradycyjnie już na zaproszenie Komendanta 13WOG zaprzyjaźnione jednostki z garnizonów:Grudziądz, Brodnica, Chełmno oraz OWT Grudziądz wystawią niektóre elementy uzbrojenia i wyposażenia, w tym broni zabytkowej . Na majdanie swoje obozy rozbiją dwie grupy rekonstrukcji historycznej w sile ponad 30 osób. Klub Strzelecki KS Combat ze Złotowa rozwinie strzelnicę z broni pneumatycznej, na której przeprowadzony zostanie Turniej strzelecki o Puchar Komendanta 13WOG. Po wyznaczonym do zwiedzania terenie ( brama główna , majdan, Sucha Fosa, bastion III, korona Wielkiego Magazynu, podziemny chodnik komunikacyjny) można się poruszać samemu lub skorzystać z obecności i wiedzy przewodników, którzy będą oprowadzać zainteresowanych. Z dostępnego w tym dniu punktu widokowego zlokalizowanego na koronie Wielkiego Magazynu będzie można rzucić okiem na panoramę Wisły i zajrzeć na drugi brzeg na piękną ziemię kociewską. Około godziny 12.00 rozpocznie się koncert Grudziądzkiej Orkiestry Dętej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy 1000 biało-czerwonych chorągiewek. Panie instruktorki z Klubu CSLog będą uczyć jak wykonać prawidłowo patriotyczny kotylion.
Będzie można poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem wojskowych ratowników medycznych.
Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem całej imprezy czuwać będą funkcjonariusze: OWC , Żandarmerii wojskowej, Straży miejskiej i Policji.
Dla zmotoryzowanych udostępniony będzie parking wewnętrzny.
Miasto wsparło organizację przedsięwzięcia dotacją w wysokości 8 850 zł.

Zapraszamy serdecznie na majówkę do Grudziądza i na Cytadelę.

SZCZĘSLIWEGO NOWEGO ROKU!!

2018-01-02

Wszystkim ludziom dobrej woli życzymy sukcesów zawodowych i osobistych, dużo zdrowia i energii do działania , wytrwałości w spełnianiu noworocznych postanowień oraz wszelkiej pomyślności ; w każdym dniu Nowego 2018 Roku!
- z pozdrowieniami Członkowie Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno - Edukacyjnego RAWELIN