Wojskowe Stowarzyszenie
Kulturalno-Edukacyjne
"RAWELIN"

ul. 6-go Marca 1
86-300 Grudziądz

Tel.: 504 991 262

rawelin.gdz@wp.pl
Odwiedziny na stronie:

000133044

Aktualności

Święto Wojska Polskiego

2018-08-06

13Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno - Edukacyjne RAWELIN 15 sierpnia ( środa) zapraszają na zwiedzanie Cytadeli Twierdzy Grudziądz. Zbiórka chętnych- obowiązkowe posiadanie polskiego dokumentu tożsamości !!! na ul.Czwartaków 6 ( brama główna Cytadeli) przed godziną11.00. Stowarzyszenie pobiera opłatę w wysokości pełnej 12,00 zł lub zniżkowej 8,00 zł od osoby.Od godziny 10.15 będzie można wpisywać się listę ( Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego przy Bramie Gł. ) . Liczba miejsc : 200. Decyduje kolejność na liście. Dla zmotoryzowanych wojsko udostępni miejsca na parkingu wewnętrznym.

CYTADELA NOCĄ 19maja2018

2018-05-09

CYTADELA NOCĄ - po raz pierwszy w swej 242letniej historii Cytadela zaprasza 19 maja 2018 roku na nocne zwiedzanie.

W dniu 19 maja 2018 roku zapraszamy do Cytadeli Twierdzy Grudziądz na Noc muzeów. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na adres : rawelin.gdz@wp.pl -podając imię, nazwisko i PESEL.
Zbiórka zgłoszonych uczestników ( obowiązkowo należy posiadać przy sobie polski dokument tożsamości!!) pod Bramą Główną na ul. Czwartaków od godziny 20.30.
Wejście na teren Cytadeli o godzinie 21.00 - prosimy o punktualność!
W programie zwiedzania ognisko.
Zakończenie zwiedzania przed godziną 23.30.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
ZAPRASZAMY!!!!

Dzień Otwarty Cytadeli

2018-04-19

DZIEŃ OTWARTY CYTADELI TWIERDZY GRUDZIĄDZ 3maja 2018 roku

Z okazji Święta Konstytucji zapraszamy wszystkich na tradycyjny piknik militarny organizowany przez: 13Wojskowy Oddział Gospodarczy, Urząd Miejski i Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne RAWELIN. Bramy Cytadeli będą otwarte, dla wszystkich chętnych bez wyjątku, w godzinach od 11.00 do 15.00. Tradycyjnie już na zaproszenie Komendanta 13WOG zaprzyjaźnione jednostki z garnizonów:Grudziądz, Brodnica, Chełmno oraz OWT Grudziądz wystawią niektóre elementy uzbrojenia i wyposażenia, w tym broni zabytkowej . Na majdanie swoje obozy rozbiją dwie grupy rekonstrukcji historycznej w sile ponad 30 osób. Klub Strzelecki KS Combat ze Złotowa rozwinie strzelnicę z broni pneumatycznej, na której przeprowadzony zostanie Turniej strzelecki o Puchar Komendanta 13WOG. Po wyznaczonym do zwiedzania terenie ( brama główna , majdan, Sucha Fosa, bastion III, korona Wielkiego Magazynu, podziemny chodnik komunikacyjny) można się poruszać samemu lub skorzystać z obecności i wiedzy przewodników, którzy będą oprowadzać zainteresowanych. Z dostępnego w tym dniu punktu widokowego zlokalizowanego na koronie Wielkiego Magazynu będzie można rzucić okiem na panoramę Wisły i zajrzeć na drugi brzeg na piękną ziemię kociewską. Około godziny 12.00 rozpocznie się koncert Grudziądzkiej Orkiestry Dętej. Dla najmłodszych przygotowaliśmy 1000 biało-czerwonych chorągiewek. Panie instruktorki z Klubu CSLog będą uczyć jak wykonać prawidłowo patriotyczny kotylion.
Będzie można poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem wojskowych ratowników medycznych.
Nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem całej imprezy czuwać będą funkcjonariusze: OWC , Żandarmerii wojskowej, Straży miejskiej i Policji.
Dla zmotoryzowanych udostępniony będzie parking wewnętrzny.
Miasto wsparło organizację przedsięwzięcia dotacją w wysokości 8 850 zł.

Zapraszamy serdecznie na majówkę do Grudziądza i na Cytadelę.

SZCZĘSLIWEGO NOWEGO ROKU!!

2018-01-02

Wszystkim ludziom dobrej woli życzymy sukcesów zawodowych i osobistych, dużo zdrowia i energii do działania , wytrwałości w spełnianiu noworocznych postanowień oraz wszelkiej pomyślności ; w każdym dniu Nowego 2018 Roku!
- z pozdrowieniami Członkowie Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno - Edukacyjnego RAWELIN

OŚWIADCZENIE

2017-11-14

OŚWIADCZENIE
Od wielu lat Wojskowe Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne RAWELIN działa na rzecz krzewienia patriotyzmu, poszanowania Ojczyzny, jej symboli i historii. Czynimy wszystko, aby budować świadome społeczeństwo równych obywateli. Mamy zatem nie tylko prawo, ale i obowiązek jednoznacznie wypowiedzieć się na temat ostatnich wydarzeń w naszym kraju. W tradycji i w "genezie" Rzeczypospolitej zapisane jest umiłowanie wolności, ale też i tolerancji dla ludzi innych kultur i nacji. Z tego słynęliśmy, te wartości nasi przodkowie położyli jako podwaliny pod budowę naszej Ojczyzny. Taką spuściznę i zobowiązanie na przyszłość nam przekazali. Temu testamentowi chcemy być wierni.
Dlatego :

Kategorycznie sprzeciwiamy się propagowaniu idei nacjonalistycznych , ksenofobicznych , rasistowskich , nazistowskich czy też faszystowskich jak
i wszystkich innych dewiacji pseudo-ideowych. Żądamy i oczekujemy od władz , jednoznacznego potępienia wszystkich, którzy dopuszczają się publicznego gloryfikowania tych zbrodniczych ideologii zakazanych przez prawo. Żądamy
ukarania osób nawołujących do nienawiści wobec drugiego człowieka, wobec innych narodów czy też nacji.

Członkowie
Wojskowego Stowarzyszenia
Kulturalno-Edukacyjnego
RAWELIN

P.S.Zapraszamy wszystkich, którzy są z nami od 10 lat , wspierają nas w " naszej misji" a podzielają nasze stanowisko, aby popierając przyłączyli się do naszego oświadczenia.